Argan Yağı Nedir?

Fas’ta yetişen‘Arganio Spinosa’ ismindeki ceviz ağacının çekirdeklerinden elde edilen Argan Yağı, saç ve cilt bakımında sıklıkça kullanılmaktadır. Arganio Spinosa’nın dikenli ve kalın bir bitki olması nedeniyle Argan Yağının çıkartılması ve işlenmesi oldukça zor olmaktadır. Bu sebeple piyasada satılan diğer uçmayan yağlar gibi Argan Yağı da merdiven altı üretim olabilmektedir. Phaselia tarafından satışı gerçekleştirilen Argan Yağı ise %100 saf, doğal ve katkısız olarak sizlere sunulmaktadır. Unutmamak gerekir ki satışını gerçekleştirdiğimiz tüm yağlar ilaç niteliği taşımamakta yalnızca yardımcı ve destekleyici ürün sınıfına girmektedir.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Cilde Faydaları

Argan Yağının her ne kadar yalnızca saça uygulandığı bilinse de Argan Yağının cilde faydaları azımsanmayacak kadar çoktur.Phaselia olarak sizler için Argan Yağının cilde faydalarını araştırdık. Buna göre;

  • Tam bir antioksidan deposu olan Argan Yağı, kırışıklık ve ince çizgilerin ortadan kalkmasında çok önemli etkilere sahip. Argan Yağı nedir? bölümünde belirttiğimiz gibi içerisinde bulunan yüksek miktarda; E Vitamini, linoleik asitleri ve Omega sayesinde etkileri yalnızca uygulandığı bölge ile kalmıyor cildin derinliklerine nüfuz ediyor.
  • Güneşin zararlı ışınlarından hem saçı hem de cildi koruyor, adete güneş kremi özelliği taşıyor. Bilindiği gibi Argan Yağının ortaya çıkış yeri Fas, oldukça sıcak ve güneşlenme süresi uzun bir ülke. Yüzyıllardır Fas’lı insanlar Argan Yağını güneş kremi olarak kullandı ve güneşin zararlarından kendilerini korudular. Bu sayede vücutlarında güneş lekelerini, güneş yanıklarını ve güneş ışınları nedeniyle oluşacak zararlı etkilerden korudular.
  • Ciltteki yağ ve sebum dengesini sağlayan Argan Yağı; siyah leke, akne ve sivilceleri ortadan kaldırma özelliğine sahip. Aynı zamanda yaraların ve ciltte oluşan hasarların iyileşme süresini kısaltmaktadır.
  • Argan Yağının cilde faydalarından sonuncusu ise cilt esnekliğini arttırması ve vücudun çatak görünümünü ortadan kaldırmasıdır.Argan Yağının Saça Faydaları

Argan Yağı, içerisinde barındırdığı yüksek Omega sayesinde saça ve saç köklerine birçok yönden fayda sağlamaktadır. Halk arasında yalnızca saçların parlak görünmesine katkı sağladığı bilinse de Argan Yağının faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Argan Yağının saça faydalarına değinmek gerekirse;

  • Saç diplerine nüfuz ederek besleyici etkide bulunur. Bu sayede saç dökülmeleri büyük oranda azalır.
  • Saçların dışına etki ederek, zararlı ışınlardan ve saça uygulanan ısı ile şekillendirme işlemlerinden korunmasını sağlar. Bu sayede saçlar sağlıklı bir şekilde uzar.
  • Nemlendirici özelliği sayesinde Argan Yağının saçlara bir diğer faydası ise saçların nemli kalmasını ve saçlara yumuşak bir doku kazandırmasıdır.
  • Saçların kolay şekil almasını sağlayarak saç kırılmalarının önüne geçer.

Uyumlu Yağlar: Jojoba Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Mısır Filizi Yağı, Çörek Otu Yağı, Zeytinyağı, Tatlı Badem Yağı, Hint Yağı, Çam Terebentin Yağı, Ceviz Yağı ve Aspir Yağı gibi yağlar ile uyumludur.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Saç bakımı: Saçlarınızın uzunluğu ve sıklığına göre ortalama 8-10 damla Argan Yağını avucunuza dökerek saçlarınızın tamamına sürün. Aynı zamanda saç derinize de masaj yaparak başınızın her yerine nüfuz etmesini sağlayın. Saçlarınızın her tarafına Argan Yağı sürdüğünüzden emin olduktan sonra duş bonesi ya da bir havlu ile saçlarınızı iyice sarın. Bir saat kadar bu şekilde beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın. Bu uygulamayı haftada 3 defa tekrar ettiğiniz takdirde Argan Yağının saça faydaları başlığında belirttiğimiz etkileri hissedeceksiniz.
  • Serum şeklinde uygulama: Cildinizde meydana gelen ince çizgiler ve kırışıklıklar için uygulana bu yöntem ile Argan Yağının nemlendirici etkisinden yararlanılmaktadır. 2-3 damla Argan Yağını su bazlı bir nemlendirici ile karıştırıp, maske şeklinde kırışıklık olan bölgeye uygulamalısınız. Bu uygulamayı haftada 2 defa tekrarladığınız takdirde etkilerini çok kısa bir sürede fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konuşmayı başlat!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?