Çay Ağacı Yağı nedir?

Çay Ağacı Yağı, Yeni Zellanda ve Avustralya özgü Alternifolia isimli bitkinin, buhar distilasyonu yöntemi ile elde edilen yağına denilmektedir. Çay Ağacı Yağı esasında çay ağacı bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Yeni Zellanda ve Papua Yeni Gine bölgesinde Melaleuca Yağı olarak da bilinen Çay Ağacı Yağı uzun yıllardır özellikle cilt tedavileri başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda günümüzde kozmetik ürünlerinde nemlendirici etkisi nedeniyle çokça tercih edilmektedir.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

 • Çay Ağacı Yağının cilde faydaları arasında başlıca sivilceleri ve akneleri ortadan kaldırma özelliği gelmektedir. Aynı zamanda farklı nedenlerle cilt yüzeyinde oluşan tahriş ve iltihapları da ortadan kaldırdığı belirtilmektedir. Ancak bu durumun bilimsel bir kesinliği bulunmamaktadır.
 • Vücuttaki ölü derileri temizleyerek cildin yenilenmesini sağlar.
 • Kozmetik ürün kalıntılarının ve çok çeşitli bakteri ve virüslerin cilt yüzeyinden temizlenmesini sağlayarak bir nevi doğal bir dezenfektan görevi görmektedir.
 • Güzel kokusu ve antibakteriyel özelliği sayesinde doğal deodorant olarak da kullanılmaktadır.
 • Özellikle çok terleyen kişilerin başlıca sorunlarından birisi olan koltuk altı kararmaları, Çay Ağacı Yağı kullanılarak ortadan kaldırılabilmektedir.
 • Yağlı ciltlerde fazla yağ vücuttan atarak cildin yağ dengesini korumakta bu sayede cilt üzerindeki gözenekler açılmaktadır.
 • Ciltte meydana gelen tahrişler, sıyrıklar ve ufak kesiklerin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Ayak mantarı oluşumunun önüne geçmektedir.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

Çay Ağacı Yağının saça faydaları cilde faydaları kadar etkilidir ve bilinmektedir. Bunlara değinecek olursak;

 • Çay Ağacı Yağı cilt derisini temizlediği kadar saç diplerini ve saç derisini temizlemektedir. Saç derisini arındırarak fazla yağın atılmasını ve beraberinde derideki gözenekleri açarak saç köklerinin nefes almasını sağlar.
 • Saçtaki fazla yağın atılmasına ve yağ dengesinin sağlanmasına paralel olarak Çay Ağacı Yağı saçlardaki kepek oluşumunu ortadan kaldırır. Özellikle düzenli kullanımda kepek problemine ”dur” demektedir.
 • Kuru ve pullu saç derisini antiseptik özelliği sayesinde yumuşatarak nemlendirir.
 • Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerini besler. Bu sayede saç dökülmeleri engellenir ve daha sağlıklı saçlar ortaya çıkar.
 • Saçlarda meydana gelen dökülme, kopma ve kırılma gibi problemleri ortadan kaldırarak daha güçlü saçlar oluşmasını sağlar. Aynı zamanda Çay Ağacı Yağı, saç tellerinde bir nevi koruma kalkanı özelliği de göstermektedir.

Uyumlu Yağlar: Defne Yaprağı Yağı, Kuşburnu Yağı ve Bergamot Yağı gibi yağlar ile Uyumludur.

Çay Ağacı Yağının Kullanımı

Çay Ağacı Yağının kullanımı genellikle doğrudan ya da seyreltilerek istenilen bölgeye sürülerek gerçekleşmektedir. Kullanılmadan önce uygulanacak bölgenin iyi bir şekilde temizlenmesi, Çay Ağacı Yağının faydalarının daha belirgin şekilde görülmesi açısından önem arz etmektedir. Çay Ağacı Yağını nasıl kullanıldığına bakacak olursak;

 • Temiz bir pamuğa bir çay kaşığı Çay Ağacı Yağını damlatarak uygulamak istediğiniz bölgeye dairesel hareketlerle sürün. Bu sayede Çay Ağacı Yağı derinin gözeneklerine nüfuz edecektir.
 • Ayak ve tırnak mantarına karşı kullanımda ise doğrudan mantarlı bölgeye 5 veya 6 damla Çay Ağacı Yağını sürmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda ılık su içerisine 10 damla Çay Ağacı Yağını ekleyerek ayaklarınızı 15 dakika kadar suyun içerisinde bekletmeniz aynı etkiyi yaratacaktır.
 • Grip, nezle ve benzeri solunum yolları rahatsızlıklarına karşı Çay Ağacı Yağı ile buhar banyosu uygulaması yapabilirsiniz.
 • Ağız ve diş sağlığı açısından Çay Ağacı Yağının kullanımı özellikle iltihaplı bölgelerin iyileşmesi bakımından önem arz etmektedir. Bir su bardağı ılık su içerisine iki damla Çay Ağacı Yağını damlatarak elde ettiğiniz karışımı ağzınızın içerisinde 1 dakika kadar bekletin. Daha sonrasında gargara yaparak suyu dışarıya tükürün. Bu uygulamada dikkat etmeniz gereken tek husus ise bu karışımı kati surette içmemeniz gerektiğidir.
 • Çay Ağacı Yağının kirpiklere ve kuru saç derisine karşı kullanımı ise yine çok basit bir uygulama ile gerçekleşmektedir. Şampuanınızın ya da saç kreminizin içerisine ekleyeceğiniz birkaç damla Çay Ağacı Yağı ile saçınızı iyice yıkayın. Uygulama sonrasında saçınızı iyice durulama ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konuşmayı başlat!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?