Güzel Kokulu Uçucu Yağlar

Güzel kokulu uçucu yağlar, Lavanta Yağı, Nane Yağı, Karanfil Yağı, Bergamot Yağı, Portakal Yağı, gibi farklı uçucu yağlardır. Uçucu yağlar, bitkilerin yaprakları, kökleri, meyvelerinden elde edilir. Bitkiler sıcak su buharı ile distile edilir ve özü çıkarılır. Bu yağlar, baş ağrısı, cilt bakımı, göz bakımı gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Uçucu yağlar, aromaterapinin bileşenleri olarak farklı bitkilerden elde edilmektedir. Günümüzde birçok bitkiden yağ elde edildiği için oldukça farklı kokuları ve faydaları vardır. Phaselia Markası altında Portakal Yağı, Okaliptüs Yağı, Limon Yağı ve Ylang Yalan Yağı gibi güzel kokuları olan yağları bulabilirsiniz.

Uçucu Yağ Nelerdir?

Uçucu yağlar, geçmişten bu yana aromaterapide kullanılan özel bileşenlerdir. Uçucu yağ nedir? Uçucu yağlar, bitkilerin yaprakları, meyveleri veya gövdelerinden elde edilen yağlardır. Saf uçucu yağlar, leke bırakmaz ve cilde zarar vermez. Yağların saf olduğunu anlamak için bir kağıt üzerine damlatarak leke bırakıp bırakmadığına göre anlayabilirsiniz.

Uçucu yağlar nelerdir? Uçucu yağlar; portakal, limon, nane, kekik, lavanta, adaçayı gibi birçok bitkiden elde edilmektedir. Phaselia Markası ile bu yağların tümünü temin edebilir, farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Uçucu yağlar arasında oldukça güzel kokulara sahip olan ve dinginlik sağlayan yağlar vardır.

Güzel kokulu uçucu yağlar; Nane Yağı, Limon Yağı ve Lavanta Yağıdır. Bu ve benzer uçucu yağları buhurdanlıkta kullanabilir, kokusu ile aromaterapi yapabilirsiniz. Yağların kokusunun baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik gibi birçok olumsuz duruma iyi geldiği bilinmektedir.

Hangi Yağ Kokusu Neye İyi Gelir?

Uçucu yağların tam olarak ne zaman kullanılmaya başladığı bilinmese de 10. Yüzyıldan bu yana kullanıldığı düşünülmektedir. 16. Yüzyılda Almanya’da damıtmaya dair gelişmeler kaydedilirken 19. Yüzyılda Fransa’da bazı hastalıkların tedavisi için uçucu yağlar kullanılmaya başladı.

Güzel kokulu uçucu yağlar, Antik Yunanda banyo sonrası masaj için kullanılmış ve aromaterapinin bileşenleri olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bu yağların sağlamış olduğu birçok fayda bulunur. Güzel kokulu uçucu yağlar ve sağladığı faydalar şu şekildedir:

Karanfil Yağı:Doğal ağrı kesici özelliği olan bu yağlar daha çok diş ağrıları için kullanılır. Küçük bir parça pamuğa bir ya da iki damla damlatarak ağrıyan dişinize uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı: Uykusuzluğa iyi geldiği bilindiği gibi ruh halini iyileştirmeye yarayan bir yağdır. Yatmadan önce yatığınıza birkaç damla damlatısanız rahaça uykuya dalabilirsiniz.

Limon Yağı:Enerjiyi artıran ve uykusuzluğa iyi geldiği bilinen bir yağdır. Bu yağlar, içeriğindeki antioksidan sayesinde cilt bakımına da fayda sağlamaktadır. Badem Yağı gibi tatlı yağlara birkaç damla ilave ederek cilt bakımında kullanılabilir. Limon Yağının cilde doğrudan temas etmemesi gerekir.

Nane Yağı: Sindirim sistemi hastalıkları, baş ağrısı, mide bulantısı gibi birçok faydası olduğu bilinmektedir. Enfeksiyon hastalıkları ve soğuk algınlığına da iyi gelir.

Okaliptüs Yağı: Solunum hastalıkları, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelen bir yağdır. Bu yağın kokusunun baş ağrılarına iyi geldiği ve serinletici bir etkisi olduğu bilinmektedir.

En Faydalı Yağ Hangisi?

Uçucu yağların her biri farklı etkiler yaratan ve birçok fayda sağlayan yağlardır. Güzel kokulu uçucu yağlar arasında Lavanta Yağı, Limon Yağı, Nane Yağı, Okaliptüs Yağı gibi yaygın olarak kullanılan yağlar bulunur. Uçucu yağlar ve faydaları şunlardır:

  • Uçucu yağlar uyku problemlerine iyi gelir.
  • Ruh sağlığını iyileştirilir, stresi ve kaygıyı azaltır.
  • Limon Yağı ve Portakal Yağı, cilt bakımında kullanılan ve hücre yenileme özelliği olan yağlardır.
  • Nane Yağı ve Okaliptüs Yağı, antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için bakterilere karşı kullanılabilir.
  • Uçucu yağlar, evlerden haşere uzaklaştırmak için de kullanılabilir.

Uçucu yağlar nasıl kullanılır? Uçucu yağları kullanmak için buhurdanlık ya da difüzör alabilir, bunların içerisinde birden çok yağı suyla karıştırabilirsiniz. Yağların kokuları, ortamdaki negatif enerjiyi alır ve sakinleştirir. Aynı zamanda cilt bakımı için de kullanabileceğiniz çeşitli yağlar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konuşmayı başlat!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?