Jojoba Yağı Nedir?

Jojoba Yağı, “simmondsia chinensis” olarak adlandırılan çalı türündeki bir bitkiden elde edilen bir çeşit sabit yağdır. Jojoba bitkisinin ana vatanı genellikle Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri. Ancak çöl iklimi olan her yerde görülebilmektedir. Genellikle kaktüs olarak nitelendirilen Jojoba bitkisi, ortalama olarak 150 yıl yaşayabilmekte ve tüm yaşamı boyunca Jojoba Yağı üretebilmektedir. Phaselia Markalı ürünlerin tümünde olduğu gibi Jojoba Yağı ürünümüz de %100 Saf ve Doğaldır.

Jojoba Yağı, ismini aldığı bitkinin tohumlarına soğuk sıkım metodu uygulanması sonucunda oluşmaktadır. İçerisinde barındırdığı bol miktarda E vitamini sayesinde vücudun dinç kalmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Genellikle bağışıklık sistemi hastalıklarında tedaviyi destekleyici ürün olarak kullanılmaktadır. Diğer sabit ve uçucu yağlardan farklı olarak Jojoba Yağı çok uzun ömürlüdür. Çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda dahi herhangi bir bozulmaya uğramadan durabilmektedir.

Jojoba Yağının Faydaları Nedir?

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Jojoba Yağının faydaları, genel olarak cilt ve saç üzerinde kendisini göstermektedir. Ancak Jojoba Yağı, vücudun iç dengesinin korunmasında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkili bir sabit yağ olma özelliğine sahiptir. Jojoba Yağının cilde faydalarına değinecek olursak;

 • Hindistan Cevizi Yağı gibi Jojoba Yağı da nem bombası olarak tanımlanmaktadır. Bu sayede ciltteki yağı ve suyu dengeleyerek tenin yumuşak bir doku kazanmasını sağlar. Ayrıca kolajen üretimini de arttırarak vücut bütünlüğünü korur.
 • İstenmeyen noktalara ve sivilcelere düzenli aralıklar ile uygulandığı takdirde sivilcelerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Jojoba Yağının faydaları arasında antibakteriyel özelliği de dikkat çekmektedir. Bu özelliği sayesinde cilt üzerindeki açık yaraların iyileşmesini hızlandırdığı gibi iltihap oluşmasını da engellemektedir.
 • Hamilelik sonrasında vücutta oluşan çatlakların ortadan kalkmasını sağlar. Aynı zamanda cildin elastikiyet özelliğini yeniden kazanmasını sağlayarak olası cilt çatlaklarının önüne geçer.
 • Cildin yaşlanmasını durdurarak ince noktaları ve kırışıklıkları azaltır.
 • Jojoba Yağının faydalarından belki de en spesifik olanı ayak kokusunun önüne geçmesidir. Düzenli periyotlar halinde ayaklara uygulanan Jojoba Yağı, koku sorununun önüne geçer.
 • selülit oluşumunu azalttığı gibi mevcut selülitlerin ortadan kalkmasına da yardımcı olur.

Jojoba Yağının Saça Faydaları

Jojoba Yağının saça faydaları, özellikle kuru ve sert saçlardan yakınan kişilerin bu dertten kurtulmasında önemli rol oynar. Jojoba Yağı;

 • Nem bombası özelliği sayesinde saç derisini besler ve saç köklerini yumuşatır. Bu da kepeğin ve saç derisindeki pul pul olma durumunun sona ermesini sağlar.
 • Saç köklerini beslemesinin bir diğer sonucu da saç tellerinin güçlenerek, saç dökülmelerinin azalmasıdır.
 • Saçlara uygulanan fön, düzleştirme gibi ısıl işlemler sonucunda yıpranan saçın yeniden toparlanması ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Uyumlu Yağlar: Hindistan Cevizi Yağı, Çay Ağacı Yağı, Üzüm Çekirdeği Yağı, Lavanta Yağı, Nar Çekirdeği Yağı, Tatlı Badem Yağı, Avokado Yağı, Argan Yağı gibi Yağlar İle Uyumludur.

Jojoba Yağı Yağı Nasıl Kullanılır?

Jojoba Yağı özellikle ülkemize uzak coğrafyalarda üretildiği için çok fazla bilinmemektedir. Bu sebeple Jojoba Yağı nasıl kullanılır noktasında birtakım sorunla çıkabilmektedir. Phaselia olarak sizler için hem saçlar hem de cildin geneline yönelik Jojoba Yağı nasıl kullanılır? sorusunu cevapladık.

 • Saçlara uygulanışı: 2 yemek kaşığı kadar Jojoba Yağı ile saç köklerinize masaj yaparak yağı tüm saç derinize yedirin. Sonrasında saçınızı bir duş bonesi ya da havlu yardımı ile sarın. Saç kurutma makinasının en düşük sıcaklığında sardığınız saçınızı ısıtın. Saçınızın tamamını ısıttıktan sonra 1 saat kadar bekleyin ve saçlarınızı durulayın. Bu işlemi haftada en az 2 defa tekrarlayın.
 • Cilde uygulanışı: Temiz bir pamuğa birkaç damla dökeceğiniz Jojoba Yağını cildinizde uygulamak istediğiniz bölgeye sürün. Özellikle kuru ve sivilceli bölgelere doğrudan uygulanan Jojoba Yağı çok etkili olabilmektedir. Aynı şekilde göz çevrenize de sürerek kırışıklık ve ince çizgilerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Masaj Yolu ile Uygulanış: Jojoba Yağını bir miktar ısıtarak vücudunuzdaki çatlaklara masaj yapmak sureti ile uygulayabilirsiniz. Özellikle doğum sonrası oluşan çatlaklar ve selülitlere karşı çok etkili olmaktadır.
 • Maske Olarak Uygulanış: Bir yemek kaşığı kadar yoğurdu 2 yemek kaşığı Jojoba Yağı ile karıştırarak maske yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak maske içerisine 1 adet çilek meyvesi ekleyerek maskenin peeling etkisi göstermesini sağlayabilirsiniz. Ancak maske uygulamasını sık yapmanız önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konuşmayı başlat!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?