Phaselia (Arı Otu) Nedir?

Latince ismi Phacelia tanacetifolia olan Phaselia, başta arılar olmak üzere böcekler için son derece çekici bir tozlayıcı bitkidir. Bu nedenle halk arasında arı bitkisi olarak da bilinmektedir. Gerek görüntüsünden gerekse faydaları sebebiyle Phaselia bitkisine birçok isim verilmiştir. Yaygın isimleri arasında; Akrep Otu, Mor Solucan Otu, Keman Boynu’da bulunmaktadır.

Borage Familyası’na ait çiçekli bir bitki türü olan Phaselia, Amerika Birleşik Devletleri ve Orta Amerika’nın bazı bölgelerine özgü bir bitki olmasına rağmen Yeni Zelanda’da, Avustralya’da ve Avrupa’da da arıcılık faaliyetlerine bağlı olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

Phaselia Nerede Yetişir?

Phaselia, boyu yaklaşık olarak 1 metreye kadar uzayabilen, Eğrelti Otu benzeri tüylü yeşil-gri yapraklara ve lavanta mavisi çiçeklere sahiptir. Aynı zamanda çiçeklerinin uç kısımlarındaki dokular, dikenli bir görüntünün oluşmasına neden olmuştur. Ülkemizde özellikle Akdeniz – ege sahil kesimlerinde ve denizden yüksekliği 500 metre olan alanlarda yetişmektedir. Aynı zamanda su olanaklarının fazla olması nedeniyle Karadeniz bölgesinde de yazın ekimi yapılmaktadır. Özellikle arıcılık faaliyetlerinin endüstriyel bitkisi konumuna gelen Phaselia, arılar için çok değerli besinleri içerisinde barındırdığı için dünyanın en popüler 20 bal bitkisi arasında gösterilmektedir.

Phaselia’nın popüler kullanım alanları arasında arıcılık olsa da hızlı büyüdüğü ve daha düşük sıcaklıklara dayandığı için yeşil gübre olarak da kullanılmaktadır. Toprağı nitrojen ve azot bakımından zenginleştiren Phacelia, güçlü kök sistemi sayesinde toprak yapısını iyileştirerek verimin artmasını sağlar. Aynı zamanda eğrelti otu benzeri yeşillik kütlesi yabani otları bastırarak topraktan elde edilen verimi arttırır.

Phaselia’nın Kullanım Alanları

Arıcılık faaliyetlerindeki kullanım şekli ise arıların doğal kaynaklara ulaşamaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Şöyle ki; arılar doğada bal yapımı için gerekli kaynakları bulamadığı takdirde arıcılık yapan kişilerin iki seçeneği bulunmaktadır. Birincisi, gezici arıcılık diğeri ise Phaselia tarımı. Bu seçenekler arasında genel olarak hem daha az maliyetli hem de daha yararlı olması sebebiyle Phaselia tercih edilmektedir. Bu sebeple Arı Otunun önemi her geçen gün ivme kazanarak artmaktadır.

Phaselia Hangi Mevsimde Olur?

Arı otu, ılıman iklimlerde daha verimli bir şekilde yetiştirilmektedir. Ancak şartlar sağlandığı takdirde nispeten daha karasal iklimlerde de yetişmektedir. Bunun nedeni ise ekiminden hasat zamanına kadar geçen süresinin ortalama 3 ay olmasıdır. Ülkemizde Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilen Phaselia’nın dünyanın çok farklı yerlerinde de aktif olarak tarımı yapılmaktadır.

Phaselia’nın Faydaları Nelerdir?

Phaselia’nın faydaları yalnızca bal yapımına indirgenmiş durumdadır. Bu nedenle Türkiye’nin en çok bal yetiştirilen bölgeleri olan Menteşe, Ordu ve Antalya gibi alanlarda yetiştirilmektedir. Phaselia’nın faydalarına değinecek olursak;

  • Kovan içerisinde bulunan işçi arı sayısını arttırır.
  • Yumurtaların daha sağlıklı olmasını sağlayarak kovan popülasyonunu düzenler.
  • Koloni popülaritesini ve ağırlığını arttırır.
  • Nektar ve polen çeşitliliğini arttırarak toplam bal üretimini %50’ye kadar arttırır.
  • Yeşil gübre olarak da kullanılarak toprağı azot ve nitrojen bakımından zenginleştirir.

Phaselia Nasıl Kullanılır? Phaselia Kullanımı

Phaselia’nın önemi, vücut bakımı ve kişi sağlığından çok bal üretimi endekslidir. Ancak bal üretimi ve yeşil gübre olarak kullanılması dolaylı olarak vücut sağlığını ve cilt bakımını etkilemektedir. Farklı bölgelerde ve mevsimlerde yetiştirilmesi, tüm bölgelerdeki bal kalitesini dengelemekte ve besin değeri yüksek balların üretilmesine olanak sağlamaktadır.

Phaselia’nın Zararları Var Mıdır?

Phaselia’nın insan sağlığına yönelik bir zararı bulunmamaktadır. Tamamen nektar ve polen ihtiyacına yönelik olarak üretilmesi ve beraberinde topraktaki mineral ve besin değeri artırması aksine yararlı bir bitki olduğunun somut göstergeleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konuşmayı başlat!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?