Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı kantaron bitkisi, özellikle Anadolu coğrafyasında yetişen ve yöre insanı tarafından uzun yıllardan beri çeşitli amaçlarda kullanılan bir bitkidir. Sarı Kantaron Yağı ise insanların bu bitkiyi kullanım amaçlarından yalnızca birisidir. Çünkü içerisinde bulunan organik asitler, sarı kantaron bitkisinin Zeytinyağı ile olan bu mucizevi karışımı doğanın bizlere şifalı olarak sunduğu halidir.

Sarı Kantaron Yağı yalnızca ülkemizde değil dünyada da oldukça popüler bir sabit yağdır. Tamamen soğuk sıkım metodu ile üretilerek satışa sunulan Sarı Kantaron Yağı, Phaselia Markalı Tüm Ürünler gibi %100 Saf ve Doğaldır. İçerisinde bulunan; organik asitler, uçucu yağlar, flavonoitler, proksiyanidinler, naftodiantronlar, floroglusinol gibi doğal maddeler sayesinde krem ve merhem gibi cilt bakım ürünlerinde sıkça tercih edilmektedir.

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Yağı Cilde FaydalarıSarı Kantaron Yağının faydaları arasında en bilineni kuruyan yara ve açık yaraların iyileşmesini hızlandırmasıdır. Birçok bilimsel çalışma da bu tezi desteklemektedir. Ancak belirtmek gerekir ki Sarı Kantaron Yağı tek başına bir ilaç özelliği taşımayıp, yalnızca tedavi sırasında başvurulan yardımcı bir üründür. Sarı Kantaron Yağının cilde faydalarının tümüne bakmak gerekirse;

 • Açık yara, çatlak, yanık ve türevi cilt bozulmalarının tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılır.
 • Ciltteki yanıkların ve yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar.
 • Yaraların üzerine masaj yaparak uygulandığında yara izinin minimum kalmasını sağlar.
 • Uçuk tedavisi sonrasında oluşan yaraların iz kalmadan yok olmasına yardımcı olur.
 • UV Işınlarının oluşturduğu izler, Egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılır.
 • Cilt yüzeyinde meydana gelen lekelerin giderilmesini sağlar.
 • Uygulandığı bölgenin nem kazanmasını sağlar.
 • Cildin yaşlanma hızını yavaşlatarak yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Anti-aging özelliğe sahiptir.

Kantaron Yağının Saçlara Faydaları

Sarı Kantaron Yağının saça faydaları, cilde faydaları kadar etkilidir. Genellikle saçların güçlenmesi, dökülmesinin önüne geçilmesi, saç tellerinin incelmesi ve daha birçok rahatsızlıkta tedaviye alternatif olarak kullanılmaktadır. Saçın tümüne etki eden Sarı Kantaron Yağının faydaları şu şekildedir;

 • İçerisinde bulunan asitlerin, vitaminlerin ve minerallerin etkisi ile saç köklerini güçlendirir. Aynı zamanda saç cildinde meydana gelen rahatsızlıkların önüne geçer.
 • Saçın nem kazanmasını ve buna bağlı olarak daha canlı görünmesini sağlar.
 • Düzenli kullanıldığı takdirde saç kırılmalarının ve saç incelmesinin önüne geçerek, saçların daha dayanıklı olmasını sağlar.
 • Saç köklerini besleyerek, saç dökülmesinin önüne geçer. Aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasına da yardımcı olur.
 • Saç derisindeki pullanma ve kepeklenme sorununu ortadan kaldırır.
 • Sarı Kantaron Yağının saça faydaları arasında en önemli olanı da saç derisi hastalıklarını ve saç diplerinde meydana gelen kaşıntıyı önlemesidir.

Uyumlu Yağlar: Limon Yağı, Palmarosa Yağı, Paçuli Yağı, Kekik Yağı, Biberiye Yağı, Tatlı Badem Yağı, Zeytinyağı, Lavanta Yağı ve Portakal Yağı gibi Yağlar ile Uyumludur.

Kantaron yağı nasıl kullanılır?

Doğal olarak, tamamen soğuk sıkım metodu ile üretilmiş Sarı Kantaron Yağı nasıl kullanılır? sorusunun cevabını aşağıda detaylı bir şekilde açıkladık. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki Sarı Kantaron Yağı tedavi amaçlı ilaç mahiyetinde kullanılmamalıdır. Doktorlar tarafından, yalnızca tedaviyi destekleyici ürün olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

 • Sarı Kantaron Yağını kullanmadan önce herhangi bir hassasiyetinizin olup olmadığını netleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için birkaç damla Sarı Kantaron Yağını bileğinize damlatarak 1 gün kadar bekleyin. Cildinizde herhangi bir tahriş oluşmadıysa kullanabilirsiniz.
 • Cildinizde kullanmak istediğiniz bölgeye doğrudan ya da Tatlı Badem Yağı ile karıştırarak sürebilirsiniz.
 • Dahili olarak kullanım; Sarı Kantaron Yağını günde 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde içerek tüketebilirsiniz. Aynı zamanda 1 bardak ılık su ile 1 çay kaşığı Sarı Kantaron Yağını karıştırarak da tüketebilirsiniz. Bu karışımı yoğurt, Hindistan Cevizi Yağı gibi malzemelerle zenginleştirmek de yine size kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konuşmayı başlat!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?