Susam Yağı Nedir?

Susam Yağı, bilinen en eski yağdır. Yüz yıllardan beri farklı amaçlarda kullanılan Susam Yağı, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki susam bitkisinin tanelerinin soğuk sıkım metodu kullanılarak ezilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Her ne kadar eski uygarlıklarda organik olarak üretilse de günümüz teknolojisinde bu mümkün değildir. Ancak Phaselia Markalı tüm sabit yağlarda olduğu gibi Susam Yağı da tamamen doğal ve saf bir şekilde üretilmiştir.

Susam Yağı; cilt yüzeyinde, saçta ve hatta gıda olarak da kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan yüksek miktarda vitamin ve yağ asitleri sayesinde mucizevi etkiler gösterdiği bilinmektedir. Fakat her ne kadar mucizevi bir yağ olarak anılsa da tedavi sürecinde ilaç olarak kullanılamaz. Çünkü sabit yağlar, tedavi süreçlerinde destek ürün olarak kullanılmak için üretilmektedir.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam Yağının Cilde Faydaları

 • Susam Yağının cilde faydalarında en büyük etkiyi, içerisinde bulunan sesamol ve sesaminol isimli iki antioksidan gösterir. Antioksidanlar, hücre hasarlarının iyileşmesinde ve yeni oluşacak hasarların engellenmesinde önemli bir rol oynar.
 • Susam Yağının içerisinde yaklaşık olarak %81 oranında doymamış yağ asidi bulunmaktadır. Bu oran Hindistan Cevizi Yağından da fazladır. Bu sayede kalp sağlığını destekler ve kalp krizi riskini azaltır.
 • Şeker hastası kişilerin kullanması halinde kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Eklemlerde meydana gelen iltihaplanmaların iyileşmesinde kullanılır.
 • Topikal kullanımda (deriye doğrudan uygulama) açık yara ve yanıkların iyileşme süreçlerini hızlandırır.
 • Güneşten gelen zararlı UV ışınlarından korunmada yardımcı olur.
 • Kol ve bacak ağrısı yaşayan kişiler, ağrıyan bölgeye masaj yaptığı takdirde ağrının etkisi azalacaktır. Ancak Susam Yağının cilde faydaları yalnızca doğru bir tedavi ile etkisini gerçek anlamda göstermektedir.
 • Stresin vücut üzerindeki etkilerini azaltır.

Susam Yağının Saça Faydaları

İçerisinde bulunan zengin miktardaki E vitamini ve sesamin sayesinde Susam Yağının saça faydaları çeşitlenmektedir. Saç derisi hastalıklarının iyileşmesinden, saç dökülmelerine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Susam Yağının saça faydalarına değinmek gerekirse;

 • Saçlar ve saç diplerini besleyerek daha güçlü bir saç yapısı ile parlak bir görüntü sağlar.
 • Zengin miktarda omega-3 ve omega-6 yağ asitlerine sahip olan Susam Yağı, besin olarak belirli miktarda tüketildiği zaman saç dökülmelerinin önüne geçmektedir.
 • Saç derisine doğrudan uygulamalarda; kuru saç derisini ve saç tellerini nemlendirir, yumuşak bir doku kazanmasını sağlar ve pürüzsüz bir saç görünümü katar.
 • Saçta kepeklenme ve pullanmayı, buna bağlı olarak da kaşıntıyı önler.
 • Cilt tarafından kolayca emilen Susam Yağı, uygulandığı saç derisinde oluşacak hastalıkların önüne geçer.

Uyumlu Yağlar: Portakal Yağı, Günlük Yağ, Lavanta Yağı ve Itır Yağı gibi yağlar ile Uyumludur.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?


Susam Yağı nasıl kullanılır sorusu, Susam Yağı her ne kadar uzun yıllardan beri kullanılsa da sorulmaya devam etmektedir. Susam Yağının kullanım alanlarından belki en hoşumuza gideni yemekler olsa da cilt bakımında ve saç bakımında çok sık bir şekilde tercih edilmektedir. Susam Yağının kullanım şekilleri ise şöyledir;

 • Masaj olarak uygulandığı takdirde, yalnızca uygulanan bölge ile sınırlı kalmadan genel bir rahatlama sağlamaktadır. 100Ml. Susam Yağının içerisine 5 damla Lavanta Yağı ile 5 damla Günlük Yağ ekleyerek masaj kremi elde edebilirsiniz.
 • Yüz bakım losyonu olarak kullanım: Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, 100 Ml. Susam Yağının içerisine 3 damla Portakal Yağı ve Itır Yağı katarak yüz bakım losyonu oluşturabilirsiniz.
 • Susam Yağının saça uygulanması ise diğer yöntemler ile benzerlik göstermektedir. Birkaç damla Susam Yağını saç derinize yavaş ve dairesel hareketler ile sürerek saç derisinin yağı emmesini sağlayabilirsiniz. Ancak yağlı bir cildiniz varsa bir önceki maddede belirttiğimiz losyona ihtiyacınız olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konuşmayı başlat!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?